modzele i zrogowacenia na stopach

Jak usunąć modzele i zrogowacenia na stopach? Czy jest to bolesne?

Czym są modzele? To odciski pojawiające się na dłoniach i stopach, które nieleczone mogą doprowadzić do wystąpienia stanu zapalnego i bolesnych dolegliwości. Najczęściej modzele dotyczą kobiet lubiących często nosić buty na wysokim obcasie oraz osób zmagających się z cukrzycą i chorobami układu krążenia.

Czym są i gdzie występują modzele?

Modzele to narośle najczęściej pojawiające się na stopach pod wpływem zbyt dużego nacisku na skórę. Początkowo nie są bolesne, a jedynie nieestetyczne. Niestety, gdy są zaniedbane i nieodpowiednio leczone z czasem może pojawić się nie tylko ból, ale również stan zapalny.
Modzele pojawiają się w obrębie stóp, umiejscawiając się przede wszystkim na palcach, piętach oraz bocznych krawędziach. Ze względu na nieestetyczny wygląd wiele osób decyduje się na poddanie się zabiegom zmierzającym do ich usunięcia.

Dlaczego powstają modzele na stopach? Miejsce ich występowania nie jest przypadkowe i wynika przede wszystkim ze specyfiki skóry w tym miejscu, która jest grubsza i twardsza niż w pozostałych częściach ciała. Stopy to części ciała podlegające nadmiernym przeciążeniom, a przez grubość i twardość skóry w tym miejsc są narażone na proces rogowacenia, który prowadzi do pojawienia się odcisków, modzeli czy nagniotków.

Jak usunąć modzele?

Usuwanie zrogowaceń ze stóp można przeprowadzić w gabinecie podologicznym. Modzele często mylone są z nagniotkami i brodawkami, dlatego, zanim zostanie wdrożone leczenie, musi zostać przeprowadzona procedura dokładnego rozpoznania problemu. Jeżeli jest taka potrzeba, usuwanie modzeli u podologa przebiega przy użyciu skalpela, po wcześniejszym zmiękczeniu narośli stosownym preparatem. Sam zabieg trwa nie dłużej niż 30-60 minut i kończy się aplikacją kremu regenerującego. Co więcej, jeżeli jest taka potrzeba, dobierane są odpowiednie odciążenia.

Modzele mają tendencję do nawracania, dlatego bardzo ważne jest zastosowanie działań prewencyjnych. O czynnościach, jakie należy wykonywać przy domowej pielęgnacji po zabiegu, pacjent zostanie poinformowany po pomyślnym zakończeniu usuwania modzeli. Może zdarzyć się również sytuacja, w której w zapobieganiu nawrotom modzeli niezbędna będzie również fachowa pomoc fizjoterapeuty. Dotyczy to przypadków, w których za powstanie narośli odpowiedzialne są wady postawy czy nieprawidłowe ustawianie stóp w czasie chodzenia.

Usuwanie modzeli ze stóp to jeszcze nie koniec leczenia. W działaniach zapobiegawczych należy uwzględnić zmianę obuwia, a nawet rozpoczęcie noszenia wkładek ortopedycznych. Do zminimalizowania ryzyka nawrotu problemu warto regularnie dbać o stan stóp w gabinecie podologicznym.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.