
Czym jest rogowacenie słoneczne i jak temu zapobiec?
Rogowacenie słoneczne, zwane również aktinicznym, to rodzaj zmiany skórnej wywołanej długą ekspozycją na światło słoneczne. Stanowi ona potencjalne niebezpieczeństwo dla człowieka, gdyż z upływem czasu może przerodzić się w raka kolczystokomórkowego. Dolegliwość ta dotyka przede wszystkim osób starszych, a także o jasnej karnacji i skórze wrażliwej na działanie promieniowania UV.
Rogowacenie słoneczne – czym dokładnie jest?
Rogowacenie starcze skóry (słoneczne) to dolegliwość dermatologiczna, która ma postać niewielkich, czerwono-brązowych zmian skórnych, które najczęściej występują w obrębie:
- dłoni i rąk, a zwłaszcza ich górnej powierzchni,
- twarzy,
- uszu,
- ramion oraz dekoltu.
Każde z tych miejsc jest szczególnie narażone na działanie promieniowania UV i każde powinno być szczególnie obserwowane pod kątem charakteru przyszłych zmian. Warto dodać, że na ogół rogowacenie słoneczne nie prowadzi do wystąpienia nowotworu skóry, ale istnieje znaczne prawdopodobieństwo, że na skutek różnych mutacji mogą pojawić się zmiany o charakterze kancerogennym.
Czy można zapobiec rogowaceniu słonecznemu?
W przypadku rogowacenia starczego skuteczna profilaktyka jest możliwa, ale muszą ją przedsięwziąć osoby młode i wieku średnim. W tym celu należy:
- Stosować kremy z filtrem UV, którego ochrona SPF powinna wynosić co najmniej 30. Ważne, aby krem został nałożony na skórę mniej więcej 15 minut przed ekspozycją na światło słoneczne. Aplikacja preparatu powinna być powtarzana co 2 godziny.
- Unikać nadmiernego opalania się, zwłaszcza w godzinach od 10.00 do 16.00. To właśnie wtedy promieniowanie UV jest najsilniejsze, w związku z czym znacząco zwiększa się ryzyko wystąpienia uszkodzeń i oparzeń skóry.
- Nosić ochronną odzież, w tym kapelusze z szerokim rondem, okulary przeciwsłoneczne, a także ubrania z długimi rękawami.
- Regularnie badać skórę pod kątem wystąpienia ewentualnych zmian. Jeśli zauważymy jakieś nieprawidłowości, koniecznie zgłośmy się do lekarza.
Pamiętajmy też, że ryzyko wystąpienia rogowacenia starczego można zmniejszyć, stosując m.in. kremy z kwasami owocowymi, które regenerują skórę i odżywiają ją, a także kremy z retinoidami oraz witaminą C i E. Dzięki nim można ograniczyć skutki promieniowania UV już na poziomie komórkowym.
Jak leczyć rogowacenie słoneczne?
W jaki sposób leczy się rogowacenie starcze skóry? Najpopularniejszą metodą usuwania charakterystycznych zmian skórnych jest krioterapia. Stosuje się ją zwłaszcza wtedy, gdy są one pojedyncze i nie obejmują dużych połaci ciała. Zabiegi krioterapii polegają na zamrożeniu zmiany przy użyciu ciekłego azotu. Trwają one zaledwie kilkadziesiąt minut.
Rogowacenie można leczyć również z wykorzystaniem tzw. terapii fotodynamicznej, która polega na nałożeniu na skórę preparatu fotouczulającego, a następnie naświetleniu go specjalnym światłem. Zabieg ten wywołuje reakcję chemiczną, która niszczy komórki zmienione chorobowo.
Ciekawą metodą walki ze skutkami rogowacenia jest metoda tzw. łyżeczkowania. Polega ona na mechanicznym usunięciu zmiany za pomocą urządzenia mającego kształt łyżeczki. Pozostałe komórki poddaje się procesowi elektrokoagulacji, czyli wypaleniu.
Nasz salon kosmetyczny Łódź leczy rogowacenie starcze metodą laserową. Używany jest do tego celu laser frakcyjny ablacyjny, który precyzyjnie usuwa zmiany bez negatywnego wpływu na zdrową tkankę skórną.
Peeling chemiczny to kolejna metoda usuwania zmian utożsamianych z rogowaceniem słonecznym. Zabiegi z użyciem specjalnie dobranych kwasów wykonuje się najczęściej na rozległych zmianach. Użycie kwasu salicylowego prowadzi do stopniowego złuszczania się naskórka, dzięki któremu proces regeneracji skóry odbywa się szybciej i sprawniej.
Jak widać, starcze rogowacenie słoneczne to dolegliwość, z którą można i trzeba walczyć.
Sorry, the comment form is closed at this time.