pedicure podologiczny

Pedicure podologiczny a choroby stóp: jakie schorzenia mogą być leczone za pomocą tego zabiegu?

Pedicure to zabieg stóp, najczęściej kojarzony z ich pielęgnacją. Dotyczy zdrowych stóp, jak i paznokci, i ma na celu uzyskanie jedynie walorów wizualnych. Nieco inaczej jest w przypadku pedicure podologicznego, który jest zabiegiem o charakterze nie tylko pielęgnacyjnym, ale przede wszystkim leczniczym. Stosuje się go zarówno w przypadku zdrowych stóp, jak i tych ze zmianami, na przykład odciskami, modzelami lub pękającymi piętami.

Na czym polega pedicure podologiczny?

W przypadku zdrowych, zadbanych stóp, zabieg podologiczny obejmuje szereg czynności nie tylko pielęgnacyjnych, ale przede wszystkim profilaktycznych. Bardzo ważna jest regularność, a efekty mogą być widoczne już po kilku miesiącach regularnych zabiegów. Podstawą wizyty o charakterze podologicznym jest ocena kondycji stóp – sprawdzenie stanu paznokci oraz skóry. Jeżeli zostaną wykryte jakiekolwiek dolegliwości, jak najszybciej powinno się zacząć z nimi walkę. W zależności od rodzaju problemu może zająć się tym podolog lub skierować do innego specjalisty.
Następnym krokiem jest pielęgnacja stóp – pedicure specjalistyczny. Obejmuje on obcięcie paznokci, nadanie im odpowiedniego kształtu, zadbanie o skórę stop, likwidację zrogowaceń, usunięcie skórek. Warto wiedzieć, że podolog może zająć się również takimi zmianami, jak grzybica, łuszczyca, brodawki oraz wrastające paznokcie. Zabieg trwa średnio od 1 godziny do 1,5 godziny.

Kim jest podolog?

W prostych słowach jest to specjalista od stóp. Osoba, która ukończyła uczelnię wyższą na kierunku kosmetologicznym o specjalizacji podologicznej bądź uzyskała dyplom studiów podyplomowych. W tym przypadku nie wystarczą krótkie kursy pedicure. Kwalifikacje są niezwykle istotne, ponieważ bez odpowiedniej wiedzy – zarówno teoretycznej, jak i praktycznej – osoba wykonująca zabieg może narazić nie tylko siebie, ale także pozostałe osoby na przykład na grzybicą stóp. Oprócz wykształcenia bardzo ważna jest higiena pracy – sterylne narzędzia, a także stosowanie odpowiednich procedur związanych z dezynfekcją.

Profesjonalne podejście do schorzenia stóp

W każdym szanującym się gabinecie, w którym odbywa się pedicure podologiczny, przed przystąpieniem do leczenia choroby stóp powinien zostać przeprowadzony szczegółowy wywiad. Warto wiedzieć, że do stóp osób chorujących na cukrzycę należy podchodzić w odpowiedni sposób. Diabetycy często borykają się z przesuszoną skórą, zwykle zgrubiałą częścią piętową. Właśnie dlatego nie można do nich podchodzić jak do pozostałych klientów (“wymaczać” w ciepłej wodzie”, a podczas zabiegu używać omegi – urządzenia z żyletką, które służy do ścinania zrogowaciałego naskórka). Pedicure podologiczny w profesjonalnym salonie powinien odbywać się w taki sposób, aby klient czuł się bezpiecznie. Często podolog współpracuje z lekarzami o innych specjalnościach, na przykład dermatologiem, ortopedą, chirurgiem, diabetologiem czy flebologiem, aby w razie wykrycia większych nieprawidłowości, móc skierować klienta dalej.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.