plamy starcze łódź

Plamy starcze na skórze – co je powoduje, jak je usunąć?

U osób w dojrzałym lub podeszłym wieku często pojawiają się charakterystyczne, brązowe plamy, zwane “starczymi”. Czym one są? Czy stanowią one dla człowieka jakiekolwiek niebezpieczeństwo? I wreszcie – jak z nimi walczyć? Na te pytania znajdą Państwo odpowiedź w niniejszym artykule.

Plamy starcze – o czym mowa?

Plamy starcze na dłoniach, twarzy lub ciele to zmiany skórne pojawiające się zwykle w okolicach 40 roku życia, które najczęściej mają postać kolisty i przechodzą od jasnego brązu, aż po głęboką czerń. Medycyna nazywa je plamami pigmentacyjnymi, które najczęściej występują na skutek długotrwałej ekspozycji na światło słoneczne. Co do zasady, plamy starcze na skórze mogą się nieco od siebie różnić w zależności od tego, gdzie dokładnie występują.

  • Plamy na twarzy są najczęściej ciemne i występują głównie na policzkach, nosie i czole.
  • Plamy na rękach mają postać brązowych zmian i występują najczęściej na tylnej stronie dłoni.
  • Plamy na ciele mają najczęściej lekko brązową barwę i występują w okolicach barków, ramion i nóg.

Plamy starcze i ich rodzaje – co warto wiedzieć?

Nazwa “plamy starcze” może być dość myląca, gdyż oznacza zmiany dermatologiczne o zróżnicowanej etymologii. Uściślając, plamy starcze na twarzy, rękach i ciele mogą być skutkiem długotrwałego oddziaływania światła słonecznego, a także zmian wywołanych stopniowym starzeniem się skóry.

Plamy zwane starczymi piegami

Są to zmiany dermatologiczne, które są mniejsze i liczniejsze, a za ich powstawaniem stoją naturalne zmiany dermatologiczne wynikające z procesu starzenia. Starcze piegi ujawniają się w miejscach, które dotychczas nie były tak bardzo narażone na działanie światła słonecznego, to jest na brzuchu, plecach i klatce piersiowej.

Plamy zwane piegami słonecznymi

Do tej grupy zalicza się np. plamy starcze na rękach, które powstają na skutek długotrwałej ekspozycji na światło słońca. Mają one zwykle postać owalnych zmian o ciemnym zabarwieniu. Pojawiają się one również na twarzy, barkach i górnej części pleców.

Co prowadzi do powstania plam starczych?

Plamy starcze wywołane działaniem światła słonecznego, to nic innego, jak miejsca na skórze, w których promieniowanie UV doprowadziło do punktowego powstania dużej ilości melaniny, czyli substancji odpowiedzialnej za ciemnienie skóry (np. w trakcie opalania). Zmiany te mogą być również wywołane starzeniem skóry, gdyż wraz z upływem czasu jej zdolność do regeneracji stopniowo maleje. Plamy starcze mogą być również wywołane genami. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że osoby, u których pojawiają się takie zmiany, przekazały swoim dzieciom geny przyspieszające ich powstawanie. Wreszcie plamy powstają również na skutek działania niektórych hormonów.

Czy można pozbyć się plam starczych?

Jak usunąć plamy starcze? Czy można się ich skutecznie pozbyć? Otóż ich całkowite wyeliminowanie może być dość trudne. Zwalczanie zmian warto rozpocząć od właściwej pielęgnacji skóry, a konkretnie od użycia specjalnych preparatów i kosmetyków nawilżających oraz posiadających filtry przeciwsłoneczne.

Znacznie skuteczniejszym rozwiązaniem jest laserowe usuwanie plam starczych. W tym celu używa się światła pulsacyjnego lub laserów frakcyjnych, takich jak np. Alma Harmony Pro XL, których użycie prowadzi do rozkładu melaniny. Warto dodać, że laserowe usuwanie przebarwień wykonują dermatolodzy i specjaliści przeszkoleni w zakresie obsługi konkretnego sprzętu. Opcjonalnie można też stosować peelingi chemiczne, krioterapię, a także zabieg mikrodermabrazji.

Zanim skorzystamy z inwazyjnych metod zwalczania plam starczych, warto odwiedzić salon kosmetyczny Łódź w celu oceny zmian i nakreślenia planów leczenia.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.