zmiany naczyniowe na skórze

Zmiany naczyniowe na skórze – czym są, jak można im zaradzić?

Zmiany naczyniowe mogą pojawić się w każdym wieku, choć nieco częściej występują u osób starszych, prowadzących nieregularny tryb życia bądź obciążonych genetycznie. Czym właściwie są zmiany naczyniowe, jak je rozpoznać i jak sobie z nimi poradzić?

Czym są zmiany naczyniowe skóry?

Wygląd zmian naczyniowych może być różny, w zależności od tego, czy występują one u dzieci, czy też u osób dorosłych. W przypadku maluchów oraz dzieci w wieku szkolnym najczęściej przybierają one formę drobnych plam, czasami występują też pod postacią guzków. Tymczasem u dorosłych zdecydowanie częściej pojawiają się popękane naczynka, wyglądem przypominające sieć pająka. Popularne “pajączki” to nie tylko problem natury estetycznej- świadczy on o niewłaściwym przepływie krwi, które jest wynikiem osłabienia lub poszerzenia naczyń krwionośnych. Zmiany naczyniowe skóry mogą wystąpić w niemal każdej partii ciała, jednak najczęściej pojawiają się na nogach (udach oraz łydkach), twarzy, rękach czy dekolcie.

Kto jest narażony na zmiany naczyniowe skóry?

Zmiany naczyniowe na skórze mogą pojawić się w każdym wieku- nie ma tutaj żadnej konkretnej reguły. Sięgając do statystyk, można stwierdzić, że nieco częściej występują one u kobiet po okresie menopauzy, co związane jest z zachodzącymi w organizmie zmianami hormonalnymi. Nie oznacza to jednak, że zmiany naczyniowe nie pojawiają się u innych osób- wręcz przeciwnie, coraz częściej występują nawet u małych dzieci.

Czynniki ryzyka to między innymi:

  • nadwaga,
  • palenie papierosów,
  • nadużywanie alkoholu,
  • urazy mechaniczne,
  • choroby krążenia.

 

Nieco częściej pajączki na nogach czy w innych partiach ciała występują u osób obciążonych genetycznie chorobami układu krążenia. Powinny one w sposób szczególny obserwować swoje ciało, uważając na różnego rodzaju zmiany naczyniowe.

Zmiany naczyniowe – czy są groźne dla zdrowia?

Pajączki na nogach, plamy w okolicach szyi i dekoltu, popękane naczynka na udach czy zaczerwienienia na twarzy budzą niepokój, zwłaszcza jeśli pojawiają się nagle. Zmiany naczyniowe same w sobie nie są groźne dla zdrowia, gdyż nie są chorobą, a jedynie mogą na nią wskazywać, stanowiąc tym samym pewien objaw. Popękane naczynka mogą zwiastować problemy z układem krążenia, dlatego jeśli się pojawią, należy udać się do lekarza. Zmiany naczyniowe na nogach bardzo często idą w parze z:

  • bólem,
  • drętwieniem kończyn,
  • uczuciem ciężkości.

 

Niepokojące ich pojawienie się ich bezpośrednio po operacji czy innego rodzaju zabiegu chirurgicznym. Wtedy też należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który przeprowadzi odpowiednie badania diagnostyczne.

Jak poradzić sobie ze zmianami naczyniowymi?

Wdrożenie odpowiedniego leczenia, jeśli okaże się ono konieczne, zapobiega rozprzestrzenianiu się zmian naczyniowych. Warto sięgnąć po sprawdzone sposoby walki z nieestetycznymi pajączkami. O ile u małych dzieci naczyniaki często wchłaniają się samoistnie, o tyle dorośli muszą już skorzystać z różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków pielęgnacyjnych. Szczególnie polecane są kosmetyki Klapp Cosmetics, dedykowane między innymi skórze naczyniowej. Zawierają one cenne składniki, wnikające w głębsze warstwy skóry. Ponadto odżywiają naskórek, sprzyjając jego regeneracji. Coraz popularniejsze staje się również laserowe zamykanie naczynek. Laser ALMA HARMONY PRO XL to wybór dla kobiet, które chciałyby w krótkim czasie pozbyć się nieestetycznych pajączków. Zabieg jest nieinwazyjny, w pełni bezpieczny dla zdrowia.

Przed jego przeprowadzeniem specjalista upewnia się, czy u konkretnej osoby nie występują żadne przeciwwskazania. W zależności od stopnia zaawansowania problemu naczynek zabieg może wymagać kilkukrotnego powtórzenia. Warto mieć na uwadze, że laser jest jednym z niewielu sposobów trwałego zamykania naczynek, w efekcie czego zmiany skórne przestają być widoczne. Decydując się na zabieg, musimy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji skóry- specjalista wyjaśni, jakich kosmetyków warto używać na co dzień. Skorzystajmy z dobrodziejstw kosmetologii i medycyny estetycznej w trosce o zdrowy, piękny wygląd skóry!

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.