Makijaż permanentny a tatuaż – podobieństwa i różnice

Makijaż permanentny jest zabiegiem kosmetycznym, który ma na celu podkreślenie w trwały sposób wybranych części twarzy. Wykonuje się go podobnie jak tatuaż, czyli wprowadza barwnik pod skórę za pomocą specjalnego urządzenia. Czy rzeczywiście te dwa zabiegi mają ze sobą wiele wspólnego? Czy trwałość makijażu permanentnego można porównać do tatuażu? Jakie są różnice pomiędzy nimi? Postaramy się wyjaśnić te kwestie.

Jakie są różnice między makijażem permanentnym a tatuażem?

Główną różnicą pomiędzy makijażem permanentnym a tatuażem jest głębokość implantacji pigmentu. W pierwszym przypadku mówimy o mikropigmentacji, więc barwnik powinien zostać wprowadzony głęboko w naskórek, ale nie przekroczyć jego warstwy podstawnej. Najczęściej więc trafia tuż pod warstwę rogową, czyli do warstwy jasnej naskórka. Z kolei w przypadku tatuażu mowa o pigmentacji, czyli wprowadzaniu pigmentu w skórę właściwą (warstwę brodawkową).

Dlatego makijaż permanentny nie jest trwały i nie można go określić mianem tatuażu. Obydwu przypadkach stosuje się też inne barwniki. Te różnice powodują, że efekt makijaż permanentnego utrzymuje się średnio od roku do 3 lat. Warto również pamiętać, że makijaż permanentny oczu, brwi czy ust wymaga okresowego uzupełniania barwników. Dzieje się tak, ponieważ twarz to obszar szczególnie narażony na kontakt ze szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Podobieństwa pomiędzy makijażem permanentnym a tatuażem

W makijażu permanentnym stosuje się inne tusze niż przy tatuażu i różni się głębokość implantacji pigmentu. Jednak zasady gojenia i pielęgnacji w obydwu przypadkach są prawie identyczne. Do wykonania pigmentacji i mikropigmentacji potrzebne jest specjalnie urządzenie, które wprowadza barwnik pod skórę. Z tego powodu obydwa zabiegi wymagają też posiadania umiejętności i wiedzy w zakresie higieny i bezpieczeństwa, aby uniknąć infekcji i innych powikłań.

W jakim celu stosuje się makijaż permanentny?

Makijaż permanentny jest kosmetyczną techniką zdobienia skóry, która ma na celu stworzenie trwałego make-upu. Zatem jego głównym celem jest więc podkreślenie atutów i ukrycie niedoskonałości. Zabieg może być również stosowany w celach medyczno-estetycznych. Przykładowo makijaż permanentny brwi często wykonuje się u osób z łysieniem plackowatym lub po chemioterapii. Z kolei makijaż permanentny ust można wykonać przy odbarwieniach, przebarwieniach czerwieni wargowej i zatarciu konturu ust, np. po przebytej opryszczce. Mikropigmentację można więc stosować również w celach rekonstrukcyjnych oraz maskowania defektów skóry.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.